Символ Різдва - ЗІРКА
Інтегроване заняття у 7-А класі Пулинського ліцею з виготовлення РІЗДВЯНОЇ ЗІРКИ.
Керівники: Леонід Фесенко, вчитель образотворчого мистецтва та Світлана М'янівська, вчитель української мови та літератури
У головний святковий атрибут Різдва здавна увійшло відображення зірки. Головним символом різдвяно-колядницьких містерій в Україні була не шестикутна зірка Давіда, а язичницька восьмикутна зірка, яку наші пращури називали Алатир (від др. іран. al-atar – «біл-горюч»). Алатир – взаємний перетин проєкцій ромба та квадрата, за формою являє собою октаграму. Семантика Зірки-Алатир – це символ Бога-Творця, символ Порядку і Світобудови. Зірка повʼязує всі сторони світла і позначає абсолютний баланс, гармонію та рівновагу, здійснюючи потужну цілющу дію. Зірка-Алатир являє собою український колорік у вигляді восьми головних циклів: Коляда, Масляна, Великдень, Трійця, Купала, Спасівка, Рожаниці, Діди.
У езотеричному сенсі восьмипроменева зірка або октаграма, що використовується як амулет, має захисні функції від передчасної смерті й негативної енергетики інших людей. Отже, у восьмикутної зірки багато значень, які століттями накопичувалися різними релігіями. Але й зараз вона є символом світла, тепла, віри в нескінченість світобудови, ланкою між матеріальним і духовним світом.
За нумерологією цифра 8 символізує втілення нескінченості, постійного руху енергії по Всесвіту, за канонами езотерики та нумерології, представляє символічне переродження, воскресіння, об’єднання вищих енергій та божественного втілення. У структурі малюнка зірки можна помітити 2 хрести, накладених один на одного. Символ хреста – це стародавній символ, що означає народження живого Всесвіту, духовну силу, закон і процвітання роду. Вважається, що сонячний хрест є захисником природних талантів людини та допомагає їх розкриттю.
Зображення зірки у стародавній Русі вважалося талісманом і наносилося на зброю та одяг. Символ «вічності» і «сталості» – зірка, простежувалася у звичаях та традиціях християн.
У православній символіці зображення восьмикутної зірки використовується на багатьох іконах, особливо на зображеннях Божої Матері. Восьмикутну зірку у православ’ї ще називають «зіркою Богородиці» і розташовують її на плечах і голові. Також зірка символізує Вифлеємську зірку, яка вказувала шлях волхвам до місця народження Ісуса.
Наші пращури заклали в образ зірки символ народження, символ Бога, символ Сонця, світла, тепла, тому що 25 грудня сонце повертає на весну, тобто день починає збільшуватись, ніч стає коротшою, а природа має шанс на нове плідне життя. Аби підкреслити образ сонцевороту протягом року, зірку встановлювали так, щоб вона могла обертатися. Зірку, що стала прообразом колядницької, зображували восьмикутною. Символ восьмикутної зірки здавна застосовується у різних напрямках українського народного мистецтва – у писанках, вишивці, різьбленні, витинанці, ткацтві, кераміці.
Вифлеємську зірку, яка пов’язана з євангельською легендою про народження Ісуса у стайні (печері або вертепі) та є провісницею цього божественного народження – бойки та гуцули ще називали вертепом. Виготовляли Зірку з решета, до якого прилаштовували промені та прикрашали іконами, підсвічуванням, кольоровими клаптиками, стрічками, нитками, скляними ланцюжками для ялинки.
Найпоширеніша зірка завжди мала 8 променів (4+4) або, як в українській символіці пояснюється – «повна ружа». В українському народному мистецтві здавна простежується саме парна система символіки.
Щоправда, що більше променів – то «крутіша» Зірка. Саме тому вправні майстри додавали 9, 10, 12 або 16 променів та обклеювали їх кольоровим промасленим папером, прикрашали фольгою, стрічками й китицями. А щоб Зірка крутилася довго і легко, вдавалися до премудростей інженерної механіки. Шкода, що за народними звичаями щороку Зірку потрібно було спалювати по Йордані…