A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Пулинський ліцей Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області

Заходи за напрямком

Краєзнавча робота

Житомирське  Полісся! На всю Україну славиться воно звабливими буйнолистими лісами, синьоокими плесами озер, тихоплинними річками, багатющими покладами граніту і міцного металу титану. Напевно, в нашій Україні є значно кращі місця, ніж Житомирщина, але для тих, хто тут народився, хто тут вперше слухав задушевну пісню неньки, навчився читати дорогі слова «мати» і Україна, хто тут вперше усвідомив себе і світ ─ це наймиліша сторона.

Батьківщина для кожного з нас бере свій початок від тепла рідної домівки, тихої материнської пісні, чистої, як краплина роси, рідної мови. І хоч би де ми перебували,  хоч би куди пролягли наші життєві шляхи, в думках і спогадах завжди повертаємося до тих місць, де, як здавна кажуть у народі, зарите наше пуповиння.

Знання історії свого краю ─ священний обов’язок кожної культурної та освіченої людини. Сьогодні у час становлення нової України національне виховання школярів займає провідне місце у навчально – виховному процесі. Вихованню патріотичних почуттів, любові до рідної землі, збагаченню духовного світу дитини допомагає використання  краєзнавчого матеріалу.  Кожна людина повинна пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, знати історію свого народу. 

Видатний уродженець Житомира, великий патріот України Іван Іванович Огієнко писав: «Немає в людини нічого милішого над свою Батьківщину, над свою рідну землю. Де хто народився, де провів свої безтурботні дитячі роки, до тієї землі прив’язується він усією душею своєю на ціле життя… І цю рідну землю ми зобов’язані любити  всією душею, й берегти її всіма силами. Бо ж рідна земля, це те найкраще й наймиліше, що тільки має окрема людина й окремий народ».

Та щоб по справжньому любити свій край, його треба добре знати. Це знання не лише підносить і звеличує людину, розширює її світогляд, воно є своєрідним містком, що єднає покоління минулі з поколіннями нинішніми й прийдешніми.

«Хто не знає свого минулого,  той не вартий майбутнього. Хто не відає про славу своїх предків, той не вартий пошани» ─ цей вислів Максима Рильського сьогодні актуальний як ніколи. Історія наших предків ─ безмежне надбання, яке потрібно знати, цінити, берегти та примножувати. Знати і пам’ятати історію своєї держави, свого краю повинен кожен. Людина лише тоді стає  активним членом суспільства, коли досконало знає, хто вона, якого вона роду.

Краєзнавча робота посідає важливе місце у роботі шкільної бібліотеки ОЗЗСО Пулинської ЗОШ І – ІІІ ступенів. Вона спрямована на виховання патріотизму, національної свідомості, поваги до історії, традицій Житомирщини, поширенню поглиблених знань про неї. Адже саме з дитинства потрібно прищеплювати почуття любові до рідної землі, її мови, пісенно –  поетичної спадщини, традицій, обрядів наших пращурів.

Краєзнавча робота  бібліотеки направлена на виявлення, збирання і розповсюдження знань про рідний край. Зміст краєзнавчої роботи визначається такими складовими частинами: формування книжкового фонду, створення довідкового апарату, широка популяризація краєзнавчих видань та наявність краєзнавчої специфіки у оформленні бібліотеки.

 Гарантія успішного здійснення краєзнавчої бібліотечної діяльності ─  створення краєзнавчого фонду. Він включає в себе книги, статті про Житомирську область та район, інші краєзнавчі матеріали, в яких висвітлюється економічний стан краю, історичні і культурні особливості району, селища, екологічні проблеми, а також твори місцевих письменників, поетів, публікації про видатних людей краю та ін.

Комплектування краєзнавчою літературою відбувається за рахунок коштів від зданої макулатури, а також ─ це подарунки місцевих авторів  та краєзнавців.   Крім книг, брошур, пам’яток, рекомендаційних списків краєзнавчої тематики багато цікавого матеріалу знаходимо на сторінках періодичних видань. Ними постійно поповнюємо краєзнавчі папки: «Житомирщина зоряна моя», «Письменники рідного краю», «Історія Пулинського району», «Ніхто не забутий, ніщо не забуто: Пулинщина в роки Другої Світової війни», «Житомирські адреси Кобзаря», «Голодомор на Житомирщині», «Дзвони пам’яті (Пам’яті спалених сіл Житомирщини) », «Наші славетні земляки», «Видатні люди Пулинщини», «Пулинський дивосвіт(Поезія місцевих авторів) » тощо.

Школярі  користуються ними для написання рефератів, часто переглядають матеріали з папок вчителі та учні, яких цікавить історія Житомирщини. З них юні читачі дізнаються багато нового про рідний край.

Всі краєзнавчі матеріали систематизовані в краєзнавчій картотеці за допомогою якої вчителі та учні можуть оперативно відшукати матеріал про історію нашого краю, історичні, літературні і пам’ятні місця, про художників та композиторів, які народилися і працювали на Житомирщині, про письменників – земляків та їх твори, про видатних людей, які народилися, жили або працювали на Житомирщині.

Форми популяризації краєзнавчої літератури

Популяризація краєзнавчої літератури передбачає використання різних форм бібліотечної роботи: презентації та перегляди книжкових виставок, краєзнавчі дні та уроки, поетичні та інформаційні години, віртуальні ігри- мандрівки по рідному краю на теми: «Житомирщина  ─ край партизанський», «Письменники рідного краю»,

Часто демонструються персональні виставки, присвячені видатним діячам краю, тематичні добірки «Вітаємо ювілярів».

Одним з головних напрямів краєзнавчої діяльності є, насамперед, інформування читачів про краєзнавчу літературу. Це виконання індивідуальних інформаційних запитів та бібліографічне інформування спрямоване на широке коло користувачів. Серед його форм ─ книжкові виставки та бібліографічні огляди нових надходжень, рекомендаційні списки краєзнавчої літератури.

Серед сучасних форм роботи використовуємо такі, як віртуальні подорожі, слайд – розповіді тощо.

Формування світогляду підростаючого покоління неможливе без любові до  рідного краю, де народився, де пройшло дитинство. Знати історію рідного краю, традиції та звичаї, дбайливо ставитися до рідної природи, пам’яток історії і культури, літератури, фольклору, народної творчості ─ ось основне завдання краєзнавчої роботи, над чим і працює наша бібліотека та весь педагогічний колектив.

 

Дата: від до Скинути

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень